Interjú Böde Péter író Úrral.
Iskolánkban 2010 szeptemberében 3 napon át író-olvasó találkozót tartottunk az iskolai könyvtárunkban, melyre Böde Péter vándormeseíró, mesemondót hívtuk meg. Az alsó tagozaton valamennyi évfolyam – 10 osztály jött magyar-irodalom óra keretében meghallgatni az írót, míg a felső évfolyamosok közül az ötödikesek, hatodikosok, és a hetedikesek jelentek meg a foglalkozásokon. Iskola újságunk két riportere Brausz Martin és Králl Bogdán készített interjút az íróval.
Riporter: Mit jelent a vándor-meseíró fogalom?
Író: Ez a vándor-meseíró fogalom nem is igazán fogalom. Egy óvónőtől kaptam, miután elmondtam neki, hogy 190 városban voltam már vándorként egy nagy hátizsákkal, ebből jött a vándor-meseíró név. Azóta is ezt használom.
Riporter: Hogyan ismerkedhetnek meg a gyerekek az Ön által készített művekkel?
Író: Személyesen mutatom be gyerekeknek a könyveimet, verseimet, színezőimet óvodákban, iskolákban. Az a megtiszteltetés ért, hogy számos iskolában kötelező olvasmányként olvassák a gyerekek „A barátom egy Farkas” című mesémet, köztük itt a Zipernowsky iskolában is, Albert Éva néni osztályában.
Riporter: Hogy lett író? Mikor kezdte el írni első verseit?
Író: Kilenc-tíz évesen kezdtem el képregényeket rajzolnia melyek, pontos másai voltak az újságosnál kapható képregényeknek. A verseimet először a fiamnak kezdtem írni, azóta is hozzá írom a meséimet, amelybe szereplőként bele is szövöm Őt.
Riporter: Ki rajzolja a képeket az Ön verseihez?
Író: Minden mesémet, versemet, színezőmet én készítem, melyeket ceruzával illusztrálok nagy gonddal, így akár több napon keresztül rajzolok egy-egy képet, hogy tökéletes legyen.
Riporter: Miért szereti a gyerekverseket? Miért érzi fontosnak a nekik szóló történeteket?
Író: A gyermekverseim mindig is a szívem csücskei voltak, bár felnőtteknek is írok verseket. Két év múlva jelenik meg egy verses kötetem, amely felnőtteknek szól. Akármennyire furcsa a meséket annak idején felnőtteknek írták több száz éve, így például a Grimm meséket gyárakban, felnőtteknek adták elő. Minden mesének van tanulsága, amit nem csak a felnőttek, hanem a gyerekek is magukévá tudnak tenni.
Riporter: Jelenleg milyen könyvei, rajzos füzetei vannak a gyerekek részére, s hogy juthatnak hozzá?
Író: Jelenleg
kapható műveim, melyekhez a gyerekek általam juthatnak hozzá, tehát
könyvesboltban nem kaphatóak a
Kedvenceid Sorozatom, mely verseskönyvek s a vadonélő és háziállatokról
szólnak, Mesekönyveim a ,,Barátom egy Farkas” és a ,,Sárga tölgy”, valamint a
vadonélő állatok és dinoszauruszokról szóló színezőm.
Riporter: Milyen korosztálynak ajánlja a verseit?
Író: A gyerekeknek akár 2-3 éves kortól ajánlom egészen 10-12 éves korig a verseimet-meséimet. Úgy írtam őket, hogy akár meg is történhetnek, sőt a farkasokról szóló könyvem hátulját akár nyomkeresésre is használhatják, mert különböző állatok lábnyomai láthatóak rajta. Remélem, kedvüket lelik benne.
Riporter: Köszönjük, hogy ilyen körültekintően válaszolt a kérdéseinkre. Örülünk, hogy megismerhettük.